yApple.cz

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)
Je to už měsíc, co jsem si vyzvedl nové Apple Watch Series 2 v edici Nike a nasbíral pár zkušeností, o které jsem se rozhodl podělit. Třeba pomůžu někomu, kdo váhá, jestli z původní verze přejít na novou, nebo jestli si hodinky vůbec pořídit.

Nejsem žádným nováčkem, měl jsem již první generaci Apple Watch, tenkrát ještě kupovanou z Německa s první verzí WatchOS, byla to edice Sport, 42 mm, ve stříbrném pouzdře a bílým silikonovým řemínkem. Jako správný Apple fanda jsem je samozřejmě nutně potřeboval a odůvodňoval to tím, že na běh budou lepší než stávající řešení s iPodem.

S první verzí hodinek jsem byl spokojený, i když ne bezvýhradně, vadilo mi, že nejsou vhodné pro plavání, mrzela mě absence GPS, safírového sklíčka a přišly mi pomalé. Že nemají SIM kartu mi nikdy nevadilo, stejně jako výdrž, která byla něco přes 24 hodin. Jelikož doma obvykle hodinky a jiné doplňky nenosím, nabíjel jsem je převážně přes noc. Dokonalé mi přišlo řešení pro výměnu pásků - to je přelomová věc.

V září 2016 představila firma Apple nástupce - Apple Watch series 2.

Okamžitě jsem spekuloval nad tím, jestli do nich jít, vždyť design je stejný a i HW se tolik neliší. Vyhrála zvědavost a lákala mě možnost si s nimi konečně zaplavat. Zanedlouho po představení jsem si předobjednal Apple Watch 2 v edici Nike, 42 mm, stříbrné s páskem Volt.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Nenapadlo mě, že budu čekat až do 28. října, což bylo později stanovené datum oficiálního prodeje. Překvapilo mě, když mi z iStylu napsali už 26., abych se zastavil pro svoje hodinky, o celé dva dny dříve(!), takže hurá do Palladia…

Chlapík v iStylu mě trochu napínal, pořád odbíhal, pak si volal se šéfem a nakonec mi s omluvou oznámil, že mi hodinky vydat nemůže, protože se prodávají až za dva dny, což by byl totální průser, pokud bych se do nich zalogoval dříve. Ten email pro vyzvednutí byl prý omyl. Zeptal jsem se ho, jestli jim takhle celý den chodí lidi pro hodinky a oni je odmítají - na což mi odvětil, že jsem jediný, protože této verze hodinek jim do iStylu přišel od Applu pouze jeden kus. Zajímavý.

Ale co, v pátek budou moje. A jedinečný. :-)

28. 10., konečně s novinkou doma, jupí, folie pokořena, zvedám víčko…

Co se týká balení, rozdíl je patrný hned na krabici - původní “wočky” měly krabici bílou a uvnitř se nacházela bílá plastová kazeta s hodinkami, což působilo hezky luxusně.
Nové Nike edition jsou v krabici černé a již nedisponují plastovou kazetou, hodinky jsou pouze v papírovém žlábku. Dále se balení liší už jen v tom, že k prvním hodinkám byla nabíječka o délce 2 metry, nyní je dodávána pouze metrová, což je podle mě dobře. I nyní obdržíte 1,5 pásku (S/M a M/L).

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Vzhled samotných hodinek je opravdu téměř totožný, na první pohled je nerozeznáte. Nová verze má na boku dva otvory pro mikrofon, původní měla jeden. Výrazněji se odlišují jen ze zadní strany - senzor pro zjištění tepu byl původně z kompozitu, nyní je keramický a vypadá malinko jinak. Drobně se změnila velikost - nové jsou o půl milimetru delší z každé strany a o 1 mm tlustší. Nenapadlo by mě, jak je půl milimetru znát, zkrátka mi přijdou větší. Paráda.

Pokud jste kupovali pásky pro první verzi, můžete být bez obav, protože perfektně sedí i s novou generací, což nepoznáte funkčně ani designově. Ovšem pocitově mi přijdou obrovské.

Hodinky zapínám. Načítají se překvapivě dlouho. Zvolí se oblast a jazyk, potom požadavek na synchronizaci s iPhonem. Tady jsem byl trochu překvapený, doufal jsem, že jsou samostatnější a že je půjde používat alespoň jako hodinky, protože iPhone byl zrovna v servisu. Bohužel. Ani si neškrtnete.
Synchronizuj, nebo nic!

Je na čase prodat starou verzi. Dokonce šly odhlásit ze systému i bez iPhonu (Reset v Nastavení hodinek). Nakonec se mi je povedlo uhrát na Aukru za 5.500 Kč se dvěma neoriginálními pásky a bez krabice. Aspoň že tak. Co mě dostalo byla provize pro Aukro 249 Kč. Moje blbost, ale příště radši zvolím klasický webový bazar.

Za pár dní je iPhone zpět a můžu konečně pokračovat v testování. Zapnuto. Synchronizováno. Naskočily. Sláva.

Displej je opravdu jasnější než první generace, stejně tak rychlost načítání aplikací je lepší a stabilnější, i když ne nijak výrazně. Pokud máte v původní generaci SW WatchOS 3, tak uvnitř menu žádné další změny nečekejte - vyjma Nike edice se speciálními ciferníky.

VYPNUTÝ iPHONE

Jak moc jsou hodinky nezávislé, pokud se iPhone vypne?

Ukáží vám čas, zobrazí počasí, zjistí tep, spustíte stopky, budík i minutku, zaznamenáte si vypité tekutiny (Water Minder), změříte kvalitu spánku (Sleep++), s iTranslate dokonce přeložíte text do cizího jazyka, na WiFi fungují Apple Mapy a zprávy iMessage můžete nejen přijmout, ale i nadiktovat a odeslat.

Dokonce si na domácí Wi-Fi rozsvítíte světla pomocí aplikací Philips HUE či Apple HomeKit, nebo odemknete Mac. Bomba.

S většinou ostatních aplikací nepochodíte - zkrátka vyžadují přístup k iPhonu. U některých to člověk chápe (eBay, Instagram…), ale nefunguje například ani kalkulačka Calcbot, stejně tak vám nepřijde nový email do aplikace Mail od Applu. Možná je to jen otázka času a aktualizace těchto aplikací, kdo ví.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

GPS

Jednou z hlavních novinek oproti první generaci je GPS modul přímo v hodinkách.

Pokud si myslíte, že je neustále zapnutý a data o poloze jsou načítána z modulu hodinek, jste na omylu, naštěstí nejsou. Hodinky běžně využívají data z GPS v telefonu - což je skvělé pro výdrž baterie. Jejich GPS modul je aktivován pouze když není propojen s iPhonem.

GPS v telefonu nechávám neustále zapnutou, vyhovuje mi aplikace Moves, která neustále sleduje váš pohyb a kdykoli si tak můžete zobrazit libovolný den a podívat se, kde jste byli. Nevýhodou je ohromná náročnost na energii, tedy rychlá spotřeba baterie. Napadlo mě, že pokud by mi v iPhonu docházela šťáva, vypnul bych v telefonu Polohové služby a tudíž by naopak iPhone získával údaj o poloze z hodinek. Chyba lávky - pokud se vypnou Polohové služby v telefonu, nejen že se nedozvíte svou polohu na iPhonu, ale nefunguje ani poloha v Apple mapách na hodinkách a dalších watch aplikacích (výjimku tvoří některé na sport). Apple vypnutí Polohových služeb zřejmě bere jako žádost být naprosto inkognito.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Při vypnutém iPhonu začíná fungovat GPS modul v hodinkách, což je patrné např. v aplikaci Apple Mapy, zde ale potřebujete být na nějaké WiFi, aby si mohly online stahovat mapy, třeba mapy Googlu a některé jiné aplikace hlásí nutnost propojit s iPhonem.

SPORT

Speciálně u Apple WATCH Series 2 je cítit, jak je Apple cílí na sport, dokazuje to přidávaná voděodolnost, GPS, jasnější displej i limitovaná edice NIKE.
Je tedy nejnovější model jablečné firmy opravdu samostatně použitelný na sportovní aktivity?
Odpověď vás překvapí: ANO i NE

Bohužel jsou zde stále dva elementy, které samostatnou funkčnost ovlivňují - první je nutnost připojení na WiFi, když aplikace potřebuje stáhnout mapy, druhý je potřeba zapnutého iPhonu některých aplikací.

Chcete-li například běžet nějakou neznámou trasu podle mapy, musíte mít iPhone kvůli konektivitě (v lese asi WiFi moc často nebude) a ještě doufat, že aplikace pro plnou funkčnost nepotřebuje propojení s iPhonem. Používáte-li pro sport vestavěné aplikace Applu, je to bez problému, hodinky s nimi fungují zcela nezávisle, pokud však chcete použít aplikaci dalšího výrobce, může nastat problém.

Testoval jsem pár nejznámějších sportovních appek, podrobněji ke každé níže v přehledu.
Já se zaměřil na mně dva nejbližší sporty - běh a plavání.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Aktivita (interní aplikace Apple) - bez iPhonu funkční, prakticky jen kumuluje data z ostatních aplikací a senzorů - je to takový sumář aktivit z Cvičení a dalších sportovních aplikací, sama nic nedělá. Aktivity si přehledně zobrazíte ve stejnojmenné aplikaci v telefonu. Pokud například absolvujete běh s Runkeeper nebo plavání s Runtastic, data si sebere a zobrazí vám je ve svém přehledu. Je ale třeba počítat s tím, že si aktivity pamatuje pouze do chvíle, než odhlásíte hodinky z iPhonu (například pokud je chcete prodat), proto doporučuji aktivity z Cvičení manuálně zaznamenávat i do jiné aplikace, případně staré hodinky neodhlašovat, aby data zůstala zachována. Bohužel aplikace nemá webového klienta, data nelze exportovat ani editovat. Aplikace je v češtině.

Runkeeper - funguje i bez propojení s iPhonem, přijímá i signál GPS. Na hodinkách zvládá jen záznam běhu, chůze, cyklistiky a jakési “other”. Aplikace v telefonu má širší nabídku sportovních aktivit, takže třeba plavání si můžete zadat manuálně. Má webovou verzi. Je pouze v angličtině.

Nike+ - plně funkční bez iPhonu, pracuje i s GPS signálem, což bych vzhledem ke spolupráci Apple-Nike opravdu čekal. Dokáže zaznamenat jen běh, neporadí si ani s chůzí. Má i webovou verzi (vcelku nepřehledná a dlouho se načítá), data nelze exportovat. Pouze v angličtině.

Sport Tracker - zklamání, nabízí sice na výběr velké množství druhů aktivit, a verze pro mobil má hodně funkcí, ale ikdyž je propojena s iPhonem, vyžaduje spuštění aktivity na telefonu (WTF?), hodinky fungují jako monitor aktivity a lze zadat pauzu, pokračovat a ukončit. Snímač tepu v hodinkách nevyužívá. Plavání se zadává manuálně. Má webovou verzi. Aplikace je pouze v angličtině.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Endomondo - nefunguje samostatně bez propojení s iPhonem, ale jinak velmi hezky propracovaná aplikace nabízející hodně různých sportů. S iPhonem funguje bez problémů. Plavání snímá pouze s manuálním zadáním uplavané vzdálenosti. Aplikace v telefonu a na hodinkách je v češtině, webová verze v angličtině.

Runtastic - nefunguje samostatně bez propojení s iPhonem, ale jinak je to moje nejoblíbenější aplikace na sport, takže doufám, že se to brzy změní. Nabízí hodně variant sportovních aktivit, je propracovaná a přehledná. S iPhonem funguje svižně. Plavání trackuje, ale je nutné ručně zadat uplavanou vzdálenost. Data lze exportovat, manuálně zadávat, editovat. Je komplet v češtině, včetně webové verze.

Cvičení (interní aplikace Apple) - na iPhonu nezávislá, sama operuje s GPS a ostatními senzory (akcelerometr, tep) v hodinkách a používá je pro výpočty cvičení. Funguje dokonale, taky ji vyvíjí sám Apple. Je to jediná aplikace plně použitelná na plavání. Konečně nemusím počítat bazény, vždycky po pár tempech jsem si uplavané skóre nepamatoval. Při plavání sice nevyužívá GPS (v hale by byl signál slabý díky střeše a navíc i pár cm vodní hladiny významně ruší signál), ale používá ostatní senzory, takže jen zadáte délku bazénu a ostatní si už hlídá sama. Díky pohybovému senzoru pozná otočku a počítá i tempa, dokonce sama i rozezná prsa a znak. Můj neohrabaný pokus o kraul identifikovala jako “volný styl” - velmi taktní. :-)
Bohužel však nemá webového klienta, data nelze exportovat ani upravovat, je v češtině. Stejně jako u Aktivity doporučuji manuálně zálohovat aktivity do třetí aplikace. Na plavání lze jen doporučit.

CIFERNÍKY

Ciferníky jsou stejné v obou generacích hodinek. Liší se akorát edice Nike, kde jsou navíc 3 druhy speciálních ciferníků, které jsou sestaveny speciálním typem písma Nike, mají typickou barvu volt a vždy obsahují v komplikaci ikonu Nike+ pro rychlé otevření příslušné aplikace. Tato komplikace nelze změnit.

Ve WatchOS 3 je odlišně řešený přístup k ciferníkům, jejich změnu lze provést jen tažením prstu po displeji z levé strany napravo, či obráceně. Nešlo mi do hlavy, proč to tam přidali, když dosud šlo - a lze stále - ciferníky měnit po stlačení displeje. Nakonec jsem přišel na jednu vychytávku - jelikož je málo komplikací, které lze uložit na displej, udělal jsem si několik ciferníků s odlišným zobrazením komplikací: jeden je Business, kde mám datum, kalendář, upomínky, telefonní seznam a email. Druhý je Nature, obsahuje fázi měsíce, počasí, západ/východ slunce, budík a Sleep++. Třetí je Sport, zobrazující tep, právě přehrávanou hudbu, přístup do Runtastic, mapy a přístup do Cvičení. Takto jich lze samozřejmě vytvořit více dle potřeby uživatele, ráno mám v práci Business, než jdu domů, používám Nature a při aktiviách Sport. Samozřejmě kdykoli mezi nimi můžu rychle přepnout pro zjištění jiné informace či zadání cíle. Podle mě geniální. Bral bych možnost uspořádat ciferníky do skupin.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze) Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

NIKE+ SPORT BAND

Spolu se speciální edicí Nike jsou dodávány i limitované edice silikonových pásků. Zatím je nejde koupit samostatně, je nutné vybrat si ten pravý přímo s novou verzí hodinek. K tmavému pouzdru jsou k dispozici pásky černé se světlými kroužky či kroužky barvy volt. Ke světlému pouzdru totéž, ovšem v šedé variantě. Největší zajímavostí jsou otvory po celé délce pásku, jejich výhodu vidím právě při sportu, tedy spíše po, kdy vám pod páskem kůže rychleji oschne, když je vlhká od potu či mokrá po plavání. Na sport perfektní věc, navíc otvory působí neobvykle a líbí se.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

VÝDRŽ BATERIE

První generace mi po zakoupení vydržela při běžném používání (bez sportovních aktivit) cca 1,5 dne včetně noci. Nová generace vydrží za stejných podmínek max. 2 dny (přes noc zapnuta aplikace Sleep++ na monitoring kvality spánku), řekl bych, že záleží na nastavených komplikacích - zvolíte-li ty aktivní, vydrží méně (třeba komplikace “hudba” pořád aktualizuje přehrávanou skladbu).

Při plavání na třicet minut s aplikací Cvičení, kdy sama počítá bazény a měří tep (předpokládám, že GPS je vypnuta), byl úbytek baterie 10%.

Výdrž je zkrátka lepší.

KOUPIT ČI NEKOUPIT?

Máte-li původní generaci, je přechod na tu novou docela otázka. Myslím, že ve většině případů se přechod nevyplatí. Jde-li vám o GPS, abyste nemuseli mít při aktivitě telefon, tak toto řešení zatím není dokonale funkční (až na pár výjimek). O něco vyšší rychlost není nijak výrazná a jestli neplavete, stačí vám opravdu původní verze.

Pokud běháte a vadí vám telefon na paži (zkoušel jsem jednou, nikdy více), lze to elegantně a levně (790 Kč) vyřešit speciální ledvinkou na běh od značky Adidas - je tenká, akorát na telefon, platební kartu, či pár drobných, klíček a třeba kapesník. Při běhu je pěkně na kříži a vůbec o ní nevíte, běžec si může v případě potřeby zavolat pomoc a použít lze i klasická drátová sluchátka připojená k iPhonu (s Apple Watch samozřejmě pouze bezdrátová).

Jste-li plavec, má pro vás nová generace největší význam, počítání bazénů je opravdu super věc, nemusíte využívat další zařízení a aktivity máte pohromadě s těmi ostatními. Vlastníte-li jiný tracker do bazénu, tak nákup taky zvažte. Já osobně jiný nikdy neměl a použití v bazénu mi za to stojí.

Jestli sportovní hodinky zatím vůbec nemáte a uvažujete o nich, budete patrně spokojeni, jsou perfektně zpracované a funkčně vybavené. Samozřejmě je nelze srovnávat s klasickými švýcary, jak často spousta lidí dělá. Je to zkrátka úplně jiné zařízení. Stejně tak bych je nesrovnával s klasickým sport testerem, vždy pouze s jinými chytrými hodinkami. Myslím, že kdyby je Apple nenazval Watch, ale třeba iWrist, usnadnil by jim cestu na trh. Nicméně ten název chápu.

Apple Watch Series 2 - Uživatelské zkušenosti (Recenze)

Text a fotografie: Miloš Stradiot

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz