yApple.cz

Apple Watch Tipy a triky
Aktualizováno 22.5. 2015

Tento ultimátní výpis tipů a triků pro Apple Watch vám zodpoví mnoho vašich otázek, pomůže rychle řešit problémy a upozorní na zajímavé funkce. Do značné míry nahradí uživatelskou příručku v češtině (Kterou Apple zatím nevydal) ve stylu vše na jednom místě. Zároveň jde o ideální návod pro všechny nové majitele Apple Watch, kteří se zde dozvědí během pár minut vše důležité i schované vychytávky. V závěru pak naleznete vyčerpávající seznam odkazů na klíčové články o Apple Watch rozdělený do kategorií pro seznámení s hodinkami.

Položky v menu Apple Watch jsou zatím, než se u nás Apple Watch začnou prodávat a než je Apple uživatelské prostředí lokalizuje, uváděny anglicky. Tipy a triky pro Apple Watch budou postupně doplňovány. Pokud sami nějaké objevíte, nezapomeňte nám je sdělit prostřednictvím komentáře. Na případné chyby nás prosím upozorněte také v komentářích.

Pokud znáte nějakého majitele, nebo budoucího majitele Apple Watch, informujte ho o této stránce.

Základy

Zapnutí, vypnutí a restart Apple Watch

Apple Watch zapnete i vypnete delší podržením druhého tlačítka. Při vypínání se objeví známý posuvník. Restart provedete vypnutím a zapnutím.

Zobrazení naposledy použitou aplikaci

Mezi zobrazením hodin a naposledy použitou aplikací se přepíná jednoduše dvojitým kliknutím na digitální korunku.

Jak zobrazit po probuzení naposledy použitou aplikaci

Apple Watch probudíte standardně pohybem zápěstí a zobrazí se vám ciferník hodin. Pokud chcete, aby se po probuzení zobrazila naposledy použitá aplikace, jděte do nastavení Apple Watch -> General -> Activate on Wrist Raise -> aktivujte Last Used App. Stejně můžete funkci aktivovat v aplikaci Apple Watch na iPhonu.

Přepnutí hodinek do módu Power Reserve - režimu, který omezuje funkce a šetří baterii

Stiskněte a podržte druhé tlačítko. Zobrazí se nabídka kde můžete Apple Watch vypnout, přepnout do úsporného režimu nebo uzamknout. V režimu Power Reserve ukazují Apple Watch pouze čas, nekomunikují s iPhonem a nezobrazují upozornění. Apple Watch do režimu Power Reserve přejdou automaticky, pokud nabití baterie klesne pod 10%. V tomto módu vydrží Apple Watch na jediné nabití až 3 dny. Více o výdrži Apple Watch na jedno nabití v článku Apple Watch - Nové konkrétní informace o životnosti baterie!.

Nastavení Apple Watch pro leváky

Apple Watch lze nosit otočené na pravé ruce, což bude více vyhovovat levákům. Volby změn orientace naleznete v iPhone aplikaci Apple Watch -> My Watch -> General -> Watch Orientation.

Jak "na tvrdo" vypnout aplikaci

Pokud přestane aplikace pracovat ("Zamrzne"), není nutné Apple Watch restartovat. Podržte dlouze druhé tlačítko, než se zobrazí volby napájení, a znovu tlačítko dlouze podržte.

Jak na "Hard Reset" Apple Watch

Pokud zamrznou celé Apple Watch, nezbývá než restartovat je na tvrdo současným podržením digitální korunky a druhého tlačítka po dobu 10 sekund. Objeví se bílé logo Applu. Opětovný start bude trvat v řádech desitek sekund.

Jak na Handoff s Appel Watch?

Jak předat práci aplikaci v iPhonu, iPadu a Macu? Návod naleznete ZDE.

Vzhled a zobrazení

Jak si přizpůsobit vzhled ciferníku Apple Watch

Stiskněte a podržte zobrazení ciferníku a klikněte na Customize. Přejeďte doprava pro zobrazení oblastí, které lze přizpůsobit. Jsou označeny obdélníky. Klepněte na požadovanou oblast a digitální korunkou procházejte možnosti. Pokud máte rádi minimalistický vzhled, většina ukazatelů jde zcela vypnout.

Organizace aplikací - Přeskupení ikon aplikací a smazání aplikací

Ikony aplikací na Apple Watch nejsnáze přeskupíte v iPhone aplikaci -> My Watch -> Layout. Ikonu stačí podržet a přesunout. Ikony lze přeskupovat stejně jako na iPhonu i na Apple Watch. Stejně jako na iPhonu funguje i mazání aplikací - podržet a křížkem smazat.

Ikony můžete přeskupit do libovolného tvaru, například dlouhé svislé nudle!

Jak nastavit tlusté písmo, velikost textu a jas displeje

Pokud je pro vás písmo na Apple Watch hůře čitelné, můžete zvolit tlustší font. V iPhone aplikaci Apple Watch -> General -> Accessibility -> zapnout Bold Text. Apple Watch budou muset být restartovány.

Na stejném místě naleznete volby pro velikost textu a jas displeje. Nezapomeňte, že vyšší jas rovná se vyšší odběr energie. Volte rozumný kompromis.

Jak omezit pohyb uživatelského rozhraní Apple Watch

V iPhone aplikaci Apple Watch -> General -> Accessibility -> zapněte Reduce Motion.

Jak snížit průhlednost uživatelského rozhraní Apple Watch

V iPhone aplikaci Apple Watch -> General -> Accessibility -> zapněte Reduce Transparency.

Jak změnit zobrazení Pohledů

Pohledy v Apple Watch umožňují zobrazit Aktivity, Mapu, Počasí, Kalendář, stav baterie, atd. Nastavení zobrazování těchto pohledů a jejich pořadí naleznete v iPhone aplikaci My Watch -> Glances.

Hudba

Jak nahrát hudbu do Apple Watch

Nejprve musíte vytvořit nový Seznam (Playlist) v aplikaci Hudba v iPhonu. Následně v aplikaci Apple Watch vyberte v aplikaci Hudba váš Seznam pro synchronizaci s Apple Watch.

Hudbu v Apple Watch uvidíte až po spárování hodinek s bezdrátovými bluetooth sluchátky. Spárování příslušenství (Sluchátek, nebo externího reproduktoru) provedete v Nastavení hodinek. Seznam synchronizované hudby zobrazíte klikem na seznam (Playlist) v aplikaci Hudba.

Jak vybrat kde se bude hudba přehrávat?

Když na Apple Watch spustíte přehrávání, standardně se začne přehrávat hudba na iPhonu. Zdroj zvuku můžete, po předchozím spárování např. sluchátek, změnit při přehrávání skladby. Silně stiskněte a vyberte "Apple Watch" pro přehrávání hudby na připojeném příslušenství.

Hovory - Volání

Zahájení hovoru prostřednictvím Siri

Pevně doufáme, že se českého Siri dočkáme s oficiálním příchodem Apple Watch na český trh..

Pro aktivaci Siri, řekněte povel "Hej Siri", nebo podržte digitální korunku. Zadejte příkaz "Call Jméno". Pokud má kontakt více čísel, klikněte na jedno číslo.

Zahájení hovoru přes Friends - Přátele

Oblíbené přátele zobrazíte na Apple Watch kliknutím na druhé tlačítko. Digitální korunkou vyberte kontakt a klikněte na ikonku telefonu.

Zahájení hovoru přes aplikaci Phone - Telefon

Spusťte aplikaci Telefonu (Obvyklá zelená ikonka s telefonem), vyberte kontakt (Oblíbené, Naposledy volané, Kontakty) a klikněte na něj.

Sport a aktivity

Jak kalibrovat Apple Watch pro měření aktivity

Pokud se vám zdá, že Apple Watch neměří přesně vaší aktivitu, existuje jednoduchý způsob, jak hodinky kalibrovat. Apple Watch hodinky se sami učí podle toho jak se hýbete. Proto pro kalibraci postačí, když si zvolíte tréning chůze například na 20 minut a tuto dobu půjdete konstantní rychlostí na rovném povrchu. Je nutné si s sebou vzít iPhone kvůli GPS signálu. Kvůli správnému měření GPS pozice zvolte otevřené prostředí. Například les není vhodné prostředí.

Jak spárovat externí senzor pro měření tepové frekvence

Pokud vám nevyhovují při tréningu vestavěné senzory pro měření tepové frekvence, nebo pokud jste na zápěstí tetovaní a senzor přes vrstvu barvy nepracuje spolehlivě, můžete s Apple Watch spárovat pro tyto účely externí zařízení. V nastavení Apple Watch -> General -> Bluetooth a klikněte na název vašeho zapnutého zařízení v sekci Health Devices.

Jak zahájit tréning - cvičení - workout?

Spusťe aplikaci Workout (Zelená ikona s človíčkem) -> zvolte kategorii pohybu -> zvolte cíl tréningu (Na výběr máte kalorie, čas, vzdálenost, nebo OPEN - bez cíle) a potvrďte tlačítkem START.

Následně se zobrazí odpočítávání a tréning začíná. Během výkonu můžete sledovat hodinkami sledované hodnoty, včetně tepové frekvence.

Tréning můžete kdykoliv ukončit silným stisknutím displeje. Následně se vám zobrazí souhrn, který můžete uložit, nebo zrušit. Uložená data si můžete prohlížet v aplikaci Aktivity v iPhonu.

Ostatní

Jak smazat Apple watch a obnovit data ze zálohy?

Stejně jako u iPhonu a iPadu, dojde časem nevyhnutelně k zaneřádění iOS systému v Apple Watch. Také se vám může stát, že zapomenete heslo, nebo zadáte heslo špatně vícekrát než je povoleno. V obou případech případech pomůže smazání Apple Watch a následovné obnovení ze zálohy? Kde je záloha Apple Watch? V iPhonu a provádí se automaticky! Dále jsou pak součástí záloh iPhonu na iCloudu, nebo iTunes, dle vašeho nastavení.

Obnovení ze zálohy se provede jednoduše přes iPhone Aplikaci Apple Watch, kde zvolíte obnovu a vyberete, kterou zálohu chcete obnovit.

Jak nastavit oznámení aplikací na Apple Watch

V aplikaci Apple Watch na iPhonu -> My Watch zvolte Notifications. Zde můžete aplikacím jednotlivě povolit, nebo zakázat, zobrazování upozornění na Apple Watch.

Jak vytvořit screenshot

Stejně jako na iPhonu a iPadu. Stiskněte současně digitální korunku a druhé tlačítko. Nebo nejdříve podržte korunku a stiskněte druhé tlačítko.

Apple Watch jako dálkový ovladač pro fotoaparát iPhonu

Dálkové ovládání funguje přes Bluetooth do vzdálenosti 10 metrů. Po spuštění aplikace fotoaparátu na Apple Watch vám hodinky zobrazí živý náhled z kamery iPhonu. Klikněte na místo kam chcete zaostřit a zvolte okamžitou, nebo o 3 sekundy zpožděnou spoušť.

VoiceOver a Zoom

Dle nastavení aktivujete jednu z voleb trojitým kliknutím na digitální korunku.

Jak nastavit intenzitu hmatové odezvy a hlasitost Apple Watch uživatelského prostředí?

Nastavení naleznete v nastavení Apple Watch Settings -> Sounds & Haptics.

Apple Watch jako dálkové ovládání pro Apple TV

Apple TV můžete ovládat ze svého zápěstí za předpokladu, že váš iPhone a Apple TV jsou připojené ke stejné WiFi síti. Na Apple Watch spusťte aplikaci Remote a zvolte přidání zařízení +. Na Apple TV jděte do Nastavení -> Obecné -> Ovladače a vyberte Apple Watch. Na hodinkách se zobrazí kód, který zadejte na Apple TV. Tím jsou zařízení spárována a můžete začít ovládat Apple TV na Apple Watch přes aplikaci Remote.

6 tipů jak prodloužit výdrž Apple Watch na baterii

 1. Omezte počet oznámení
 2. Snižte jas displeje
 3. Vyhněte se animacím (Především ciferník s Mickey Mousem)
 4. Omezte pohyb a průhlednost uživatelského prostředí
 5. Vypněte sledování srdečního tepu (Na pozadí hodinky měří každých 10 minut)
 6. Používejte režim snížené spotřeby - Power Reserve


Force Touch na Apple Watch. Kde všude funguje silný stiskNásleduje seznam funkcí a aplikací pro Force Touch na Apple Watch.

 1. Změna barvy animované emotikony
 2. Změna ciferníku - Stiskněte silně na obrazovce hodin
 3. Změna režimů stopek mezi analogovými, digitálními, grafem a hybridním režimem
 4. Změna režimů časovače mezi 12 a 24-hodinovým
 5. Změna zobrazení Kalendáře
 6. Změna cíle v aplikaci Aktivity
 7. Změna údajů zobrazovaných aplikací Počasí
 8. Změna zdroje zvuku v aplikaci Hudba
 9. Spustí vyhledávání v aplikaci Mapy
 10. Nastavení nového budíku
 11. Nová zpráva v aplikaci Zprávy
 12. Odeslání pozice při čtení, nebo psaní zprávy
 13. Označení maily vlaječkou
 14. Vymazání všech oznámení (Zmeškaná oznámení zobrazíte gestem dolů z obrazovky hodinek)


Vše o Apple Watch - Seznam odkazů

Apple Watch videa od Applu

Informace o Apple Watch

Testy Apple Watch a porovnání modelů

Návody a prohlídky Apple Watch

Rozbalení (unboxing) a rozebrání Apple Watch

Reklamace Apple Watch

Uživatelská příručka od Applu


Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz