yApple.cz

Co je Apple HomeKit a jak na něj
Vlastníte zařízení od Applu, slyšeli jste o Apple HomeKit a nevíte k čemu slouží a jestli je vhodný pro vás? Následující řádky by vám měly vaše otázky objasnit.

Co je Apple HomeKit?

Je to otevřený protokol firmy Apple, který dovoluje výrobcům rozličných zařízení umožnit jejich sdružení v aplikaci Domácnost (anglicky Home app), spravovat je a využít hlasového asistenta Siri pro jejich ovládání. Jedná se o řízení domácích a venkovních světel, vrat, alarmů, topení, klimatizace, dveřních zámků, kamer, čidel, zásuvek, žaluzií atd. - produkty zapojené do HomeKitu tvoří společně takzvanou chytrou domácnost. Lze vytvářet různé automatizace, kdy se uvedená zařízení (nebo některá z nich sdružená do místností) chovají podle předem stanovených podmínek - např. po opuštění domova (iPhone se vzdálí mimo polohu vaší domácnosti), systém automaticky zhasne světla v bytě, odpojí předem vybrané zásuvky, aktivuje alarm, uzamkne vchodové dveře, atd.

Domácí Centrum

Aby bylo možné provádět ovládání spotřebičů i mimo domov a automatizovat je, je třeba nastavit si konkrétní zařízení jako Domácí Centrum. K tomu lze využít Apple TV 4. generace (s tvOS 10 a vyšší), nebo jednu z variant iPadů (s iOS 10 a vyšší). Důležité je, že toto zařízení musí zůstat permanentně zapnuté a napojené na domácí WiFi síť. Máte-li nejnovější Apple TV, je volba jasná, případně by to měl být iPad, který máte umístěný doma jako centrum pro ovládání domácnosti (např. na zdi v předsíni).

Aktivace Domácího Centra

Pro správnou funkci Domácího Centra je třeba mít správně nastaveny některé služby - aktivujte si dvoufaktorové ověřování vašeho Apple ID, zapněte si Kličenku na iCloudu, na vašich zařízeních povolte aplikaci Domácnost, také je třeba mít na nastavovaném zařízení aktivní iCloud se stejným Apple ID.

Pro nastavení iPadu jako DC (Domácího Centra), přejděte na něm do Nastavení -> Domácnost a zde zapněte funkci Používat iPad jako Domácí Centrum.

Apple TV se vám jako Domácí Centrum aktivuje sama po připojení k iCloudu, teda měla by - zde musím podotknout, že ta moje se vůbec nechtěla nastavit, což jsem zkoušel několikrát, pomohlo až obnovení továrního nastavení.

Kontrolu stavu provedete na svém iOS zařízení v aplikaci Domácnost, kde v levém horním rohu klepnete na ikonu “polohy”, poté se vám zobrazí název vašeho DC a které zařízení využívá.

Aplikace HomeKit

Funguje na zařízeních iPhone, iPad či iPod touch s iOS 8.1 nebo vyšším, varianta pro Mac momentálně neexistuje.

Aplikace samotná je rozdělena do tří částí - Domácnost, Místnosti a Automatizace.
První jmenovaná slouží pro přidání a nastavení Domácnosti, odebírání či přidávání jednotlivých zařízení a lze dalším účastníkům povolit její ovládání. Pro umožnění ovládání dalším osobám klepněte v aplikaci na ikonu “polohy”, potom zvolte Lidé, vyberte požadovanou osobu a umožněte jí za které situace může využívat ovládání (jen doma, mimo domov, případně dovolit i úpravy a možnost zvát další lidi). Zvolené osobě přijde pozvánka, kterou musí na svém jablečném zařízení potvrdit.

Sekce Místnosti vám umožňuje sdružovat různá zařízení dohromady podle umístění, nemusíte tak např. zapnout světla v celém bytě, ale třeba jen v ložnici. Místnosti si vytvoříte a definujete sami. Taky si v nich můžete vytvořit různé scény pro specifické situace.

Sekce Automatizace slouží pro nastavení různých automatizovaných činností, například co se má stát pokud odejdete mimo dům, nebo naopak co se provede, když se vrátíte.

Co je Apple HomeKit a jak na něj

Siri

Kromě aplikace můžete pro ovládání použít hlasového asistenta Siri, bohužel na Macích ovládání chytrých produktů ani pomocí jí nefunguje. Škoda. Zadávání příkazů přes Siri je pohodlné a návykové, taky vypadá hodně cool. :-) Ale to jen v případě, že vám Siri bude rozumět, neumí totiž češtinu, je tedy třeba použít jinou jazykovou mutaci, nejčastěji asi Angličtinu. Chcete-li ovládat osvětlení, např. pomocí příkazu “Turn the lights on” rozsvítíte všechna světla v bytě napojená na HomeKit. Samozřejmě lze příkazy i více specifikovat, “Turn the lights in the living room” vám rozsvítí světla v obýváku, atd. Světla lze i ztlumit či zesílit, nebo změnit jejich barvu (např. Philips HUE). Zvládne neobvyklé barvy jako hnědou, černou, stříbrnou a zlatou, ty označí jako barvy nejvíce podobné požadavku - zlatou třeba nazývá School Bus Yellow. :-)

Zjišťování teploty na termostatu (Netatmo) funguje pomocí příkazu “What is the thermostat temperature”, podobně lze zjistit i teplotu v místnosti, venku, nebo ji změnit atd.

Je zábavné objevovat, co všechno zvládne.

Podporovaná zařízení

Výrobky podporující tento systém poznáte tak, že u vybraného produktu bude zobrazen standardizovaný štítek “Works with Apple HomeKit”.

Co je Apple HomeKit a jak na něj

Přidání HomeKit zařízení - Párování

Chcete-li zařízení do systému přidat, zvolíte tuto možnost v aplikaci HomeKitu, otevře se vám fotoaparát s žádostí o naskenování jedinečného HomeKit ID, které je na krabici výrobku, případně se zobrazí na displeji produktu. Po načtení stačí párování odsouhlasit. A je hotovo.

Co je Apple HomeKit a jak na něj

Ekosystém Apple HomeKit vám usnadní ovládání chytré domácnosti

Jste-li Apple fanda, máte zařízení od Applu a rádi byste využili, nebo již používáte, výrobek se systémem HomeKit, není důvod je nevyužít. Ulehčíte si tak práci, nemusíte otevírat aplikaci výrobce, protože ovládání produktu pohodlně provedete hlasem přes Siri, případně přiřadíte na iOS do notifikačního centra. Sdružení ovládání do jedné aplikace je taky přínosné, přináší vám možnost tvořit různá seskupení či automatizace.

Hledáte-li teprve řešení pro svou domácnost, můžete použít i jiný systém, nicméně řešení od Applu je plně funkční, dobře použitelné a hlavně ucelené, takže i vy budete ze nadšeni.

Článek napsal: Miloš Stradiot

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz