yApple.cz

 ikonaNyní, když se tablet iPad konečně prodává oficiálně v ČR, možná mnoho nových majitelů bez předchozí zkušenosti s iOS zařízeními tápe, jaké aplikace nainstalovat.

Pokusím se z mého pohledu vytvořit seznam stěžejních aplikací pro tablet od Applu a vám tak ušetřit trochu času a peněz při výběru. Seznam bude tvořen tím nejlepším co pro iPad existuje, nemá totiž příliš smysl zkoušet (a utrácet) spoustu aplikací abyste nakonec skončili u té nejlepší.

Aplikace bez kterých se neobejdete

Následující výčet aplikací obsahuje jednoduše ty, které má na svém iPadu každý.

Dropbox pro iPad

 ikonaDropbox je aplikace kterou prostě musíte mít. Dropbox je nejrozšířenější univerzální cloudové úložiště ke kterému máte vždy snadný přístup přes stránky ve webovém prohlížeči, nebo stejnojmennou aplikaci. Aplikace prochází pravidelně mnoha změnami a vylepšeními a je ZDARMA. Při instalaci (zřízení účtu) dostanete základní kapacitu 2GB pro vaše dokumenty a soubory všeho druhu. Další prostor lze zakoupit. Nemáte ještě Dropbox účet? Přijměte moji pozvánku! Více o Dropboxu..

Odkaz: Dropbox na iTunes

iBooks pro iPad

iBooks ikonaiBooks je univerzální aplikace od Applu určená k nakupování a prohlížení obsahu ve formátu ePub a PDF. Přes aplikaci iBooks se připojíte na iBook Store, kde knihy pohodlně nakoupíte. PDF soubory přetáhnete do iPadu přes iTunes. Aplikace iBooks je zdarma. Více o iBooks..

Odkaz: iBooks na iTunes | iBooks na Apple.com

GoodReader pro iPad

GoodReader ikonaGoodReader je robustní nástroj obsahující pokročilou PDF čtečku s možností poznámek a anotací (podtrhávání a zvýrazňování textu přímo v PDF), souborový manažer (s propojením FTP, Dropboxu, Počítače, Google Docs, atd..), editor textových souborů, přehrávač multimédií a čtečka MS Office a Apple iWork souborů. Verze pro iPhone se jmenuje GoodReader for iPhone.

Na podobné úrovni je aplikace iFiles, která je, na rozdíl od GoodReaderu, univerzální..

Odkaz: GoodReader na iTunes

Komunikace - sociální sítě a IM

IM+ Pro pro iPad

IM+ Pro ikonaBez IM, neboli instant messagingu si dnes nelze moderní komunikaci představit. Nejlepší aplikací pro iPad je IM+. Na iTunes naleznete dvě verze. IM+ je zdarma s reklamami a dalšími omezeními. IM+ Pro za vysokých 8 euro bez reklam a omezení. Podporuje GTalk, Yahoo, MSN/Live Messenger, AIM/iChat, ICQ, MySpace, Twitter, Facebook, Jabber a Skype chat. IM+ Pro podporuje multitasking, integruje internetový prohlížeč, umožňuje nastavit pozadí plochy, různé vyzváněcí tóny a upozornění.

Odkaz: IM+ Pro na iTunes | IM+ na iTunes

IMO messenger

imo messenger for iPadSkvělá instant messenger aplikace pro iPad, iPhone a iPod touch s podporou spousty protokolů a hlavně ZDARMA! Podporuje GTalk, Yahoo, MSN/Live Messenger, AIM/iChat, ICQ, MySpace, Facebook, Jabber a Skype chat. IMO messenger bude většině z vás vyhovovat a nezaplatíte za něj ani Euro. Více o IMO..

Odkaz: imo messenger for iPad na iTunes

Facebook pro iPad, iPhone a iPod touch

Friendly Plus ikonaFacebook od Facebooku je univerzální aplikací pro iPady, iPhony i iPody touch. Aplikace od svého narození prochází mnoha aktualizacemi a vylepšeními. Aplikace je zdarma Více o Facebooku..

Odkaz: Facebook na iTunes

Twitter od Twitteru na iPadu

Twitter od Twitteru - oficiální aplikace pro iPad ikonaTwitter je název oficiální aplikace od Twitteru.

Twitter na iPadu vypadá opravdu dobře, ovládání je svižné a zajímavě provedené. Obsahuje internetový prohlížeč a je zdarma. Více o Twitteru..

Odkaz: Twitter na iTunes

Video na iPadu

AVPlayerHD pro iPad

AVPlayerHD ikonaVelice schopný přehrávač, který umí využít obě jádra procesoru Apple A5 v iPadu 2 a dalších generacích. Přehraje celou řadu formátů a poradí si s českými titulky! Verze pro iPhone se jmenuje AVPlayer.

Odkaz: AVPlayerHD pro iPad na iTunes

Recenze AVPlayerHD a srovnání s přehrávačem BUZZ Player HD

Alternativou může být přehrávač OPlayer HD

BUZZ Player HD. pro iPad

BUZZ Player HD. pro iPad ikonaBUZZ Player HD. (Ta tečka je v názvu) je další schopný přehrávač pro iPad. Podporuje neuvěřitelné množství formátů, české titulky, streamování obsahu z FTP a jiných serverů. Tento přehrávač by zkrátka ve vašem iPadu neměl chybět. Aplikaci lze vytknout horší vzhled. Verze pro iPhone se jmenuje BUZZ Player..

Odkaz: BUZZ Player HD. pro iPad na iTunes

Air Video - Watch your videos anywhere! pro iPad, iPhone a iPod touch

Air Video pro iPad ikonaAir Video je šikovná aplikace, která dokáže živě konvertovat video včetně českých titulků (avi, DivX, mkv) a posílat ho přes domácí síť do iPadu, iPhonu, nebo iPodu touch. Vše funguje plynule i na starších počítačích. Bez problému si tak pustíte jakékoliv video z domácího počítače kdekoliv v bytě. Nabízí se kuchyně, koupelna, atd.

Odkaz: Air Video - Watch your videos anywhere! na iTunes

Lepší internetový prohlížeč pro iPad

iCab Mobile (Web Browser) pro iPad, iPhone a iPod touch

iCab Mobile (Web Browser) pro iPad, iPhone a iPod touch - nejlepší webový prohlížeč pro iOSKromě integrovaného Safari je k dispozici výborný prohlížeč iCab Mobile, který toho nabízí daleko více (záložky, stahování obrázků, souborů i celých stránek, záložky na rozbalovací liště a mnoho dalšího). iCab Mobile je dostupný pro iPad, iPhone i iPod Touch.
Více o iCab Mobile..

Odkaz: iCab Mobile (Web Browser) pro iPad, iPhone a iPod touch na iTunes

Zdroje a RSS čtečky pro iPad

Reeder pro iPad

Reeder pro iPad na iTunes ikonaReeder si za svojí existenci vydobyla první místo mezi RSS čtečkami pro iPad. Podporuje synchronizaci s Google Reader a sdílení zpráv na sociálních sítích. Umí i načíst celý text bez prohlížení samotné stránky. Funguje spolehlivě a rychle synchronizuje. Zde nemá cenu uvažovat nad nákupem nějaké jiné aplikace.. Verze pro iPhone se jmenuje Reeder.

Odkaz: Reeder pro iPad na iTunes

Kancelářské aplikace pro iPad, iPhone a iPod touch

iWork od Applu pro iPad, iPhone a iPod touch

Apple aktualizoval aplikace iWork pro iOS

Kancelářský software vytvořil speciálně pro iPad i Apple. Jde o tři aplikace Pages, Numbers a Keynote pod souhrnným názvem iWork.

Každá aplikace je prodávána odděleně za 7,99 € a nabízí perfektní design i funkčnost jak je u Applu zvykem. Naprostá většina lidí sáhne právě po kancelářských aplikací od Applu.

Konkurenční kancelářské programy nejsou tak vzhledné, ale obsahují psaní textů, tabulkový procesor a nástroj na tvorbu prezentací v rámci jediné aplikace. Další výhodou je nižší pořizovací cena i další služby, které iWork nenabízí. Výsledkem je, že s žádným řešením (ani od Applu, ani od ostatních firem) neuděláte špatně.

Více o iWork pro iPad..

Word, Excel a PowerPoint - Microsoft Office pro iPad a iPhone

Microsoft Office pro iPad - Word, Excel a PowerPoint

Od března 2014 jsou v App Store zdarma dostupné kancelářské aplikace pro iPad od Microsoftu. Nejde o žádné přepracované verze, ale o zcela nově vytvořené aplikace speciálně pro iPad a jeho dotykové ovládání.

Editační funkce v aplikacích jsou podmíněny předplatným služby Office 365. Bez tohoto předplatného máte "pouze" schopné prohlížeče dokumentů. S jediným předplatným Office 365 ovšem můžete plnohodnotně využívat všechny aplikace kanceláře od Microsoftu na platformách iOS, OS X i Windows zároveň. Aplikace jsou provázány cloudovým úložištěm od Microsoftu - OneDrive. Dokonalá podpora Microsoft formátů je samozřejmostí. Více ZDE

Microsoft Office Mobile - V kancelářském balíku pro iPhone můžete ode dneška vytvářet dokumenty zdarma
Office 365 pro jednotlivce - Levnější předplatné pro majitele iPadů
Microsoft Office na iOS a obchodní strategie Applu a Microsoftu
Více o Microsoft Office na muj-iPad.cz..

Documents To Go® Premium - Office Suite pro iPad

Documents To Go® Premium - Office Suite pro iPad ikonaZdatným konkurentem Applu je kancelářský balík Documents To Go® Premium - Office Suite.
Krom běžných operací nabízí za 16,99 dolarů navíc synchronizaci souborů s Google Docs, Dropbox, Box.net, iDisk, nebo SugarSync. Je k dispozici i synchronizační software pro Mac a PC s Windows (vyžadováno WiFi).

Odkaz: Documents To Go® Premium - Office Suite pro iPad na iTunes

Grafické editory pro iPad

Mysleli jste si, že iPad nezvládne vytvořit grafiku? Omyl, pro iPad je několik skvělých grafických editorů se kterými to půjde snadno. Kvalit a možností desktopových aplikací nedosahují, ale i s nimi lze vytvořit povedená grafika.

iDraw pro iPad

iDraw ikonaVrstvy, text, obrázky, multi-barevné přechody, RGB paleta, štětce, Bézierovy křivky, přizpůsobitelné styly plátna, funkce přitahování na mřížku, maskování, export do PDF, a mnohem více!

To vše nabízí asi nejlepší vektorový editor pro iPad!
Více o iDraw..

Odkaz: iDraw na iTunes

SketchBook Pro pro iPad

SketchBook Pro for iPad ikonaSketchBook Pro považuji za zdaleka nejlepší aplikaci pro kreslení na iPadu. Aplikace je velice rychlá, zvládá i rychlé pohyby prstů. Ovládání podporuje multidoteková gesta. Možnosti a množství nástrojů vám vyrazí dech. Verze pro iPhone se jmenuje SketchBook Mobile.

Podívejte se na videorecenzi aplikace SketchBook Pro pro iPad.

Odkaz: SketchBook Pro na iTunes

Alternativou mohou být aplikace Brushes 3, Procreate – Sketch, paint, create., Inspire Pro — Painting, Drawing & Sketching, nebo Adobe Photoshop Touch.

Úprava fotografií na iPadu - fotoeditory

Fotoeditorů pro iPad je celá řada, mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené nepochybně patří následující dva. Na iPadu nepočítejte s profesionálními každodenními úpravami stovek fotek. Na iPadu budete upravovat fotky spíše vyjímečně.

Snapseed pro iPad a iPhone

Snapseed pro iPad a iPhone ikonaSnapseed je aplikace pro snadnou úpravu fotografií na iPadu i iPhonu. Podívejte se na videorecenzi.

Odkaz: Snapseed pro iPad a iPhone na iTunes

Photogene pro iPad

Photogene pro iPad ikonaPhotogene pro iPad je aplikace na úpravu fotek pro iPhone, iPod Touch i iPad. Photogene nabízí překvapivě mnoho editačních funkcí jako například ořez, úpravy barev, kontrastu, křivky, rámečky, popisky (bubliny) a různé zajímavé efekty. Photogene pro iPad má na iTunes vysoké hodnocení.
Podívejte se na názorné video: Photogene for iPad demo

Odkaz: Photogene pro iPad na iTunes

PhotoPal pro iPad

PhotoPal pro iPad ikonaPhotoPal pro iPad umí podobné funkce jako Photogene, ale navíc zvládne retušovat, redukovat efekt červených očí, nebo odšumovat. S PhotoPalem můžete upravené fotky sdílet na sociálních sítích, nebo poslat mailem. PhotoPal pro iPad má ještě vyšší hodnocení než Photogene.
Názorné video je zde: PhotoPal 2.0 video review

Odkaz: PhotoPal pro iPad na iTunes

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz