yApple.cz

iOS 9 - Tipy a triky
iOS 9 Apple vydal ve středu 16. září 2015. iOS 9 výrazně zvyšuje stabilitu, rychlost a výdrž na baterii. Applu se povedlo optimalizovat iOS 9 natolik, že si mohl dovolit u nových iPadů a iPhonů 6s zmenšit baterii. Mnoho tipů a triků v iOS 9 je shodných s těmi v iOS 8, ale přibylo i množství nových funkcí. Tipy a triky pro iOS 9 vám stručně ukáží všechna důležitá nastavení.

Stejně jako tipy a triky pro iOS 8, by tyto tipy pro iOS 9 rozhodně neměly nikomu uniknout. Když si nebudete s nějakým nastavením vědět rady, nebo si jen nebudete moci vzpomenout, víte kam se podívat.. ..do druhé řádky menu.


Kompatibilní Apple zařízení s iOS 9

iOS 9 kompatibilní zařízení

3D Touch a Live Photos - Největší novinky iOS 9 pouze pro iPhony 6s

Některé nové funkce iOS 9 využijete pouze s iPhony 6s. Zcela stěžejní nová funkce v iOS 9 je spojena s harwarvou výbavou iPhonů 6s. Technologie 3D Touch dokáže rozpoznávat sílu stisku na displeji a iOS 9 nabídne další volby při stisku ikon na ploše nebo funkci náledů, která značně urychlí veškerou běžnou práci s iPhonem.

O Živých Fotkách - Live Photos se dozvíte vše podstatné ZDE.

Stěžejní články o iPhonech 6s

O kolik je iPhone 6s větší a těžší než iPhone 6 a proč?
iPhone 6s - Nejen o 4K videu a Live Photos
iPhone 6s - Menší baterie a prý stejná výdrž i s Taptic Enginem
iPhone 6s akce za 8 minut (Video)
Apple představil iPhone 6s a iPhone 6s Plus!


Novinky v iOS 9!

Souhrn nových funkcí v iOS 9

Naleznete v článku iOS 9 novinky podrobně. Nebo se podívejte na krátké video s nejlepšími novými funkcemi iOS 9.


Jak blokovat reklamy v prohlížeči Safari v iOS 9

Apple umožňuje v prohlížeči Safari blokovat nechtěný obsah. Návod, jak na to naleznete ZDE.


Naučte se používat chytré vyhledávání Spotlight

Vyhledávání Spotlight neumí pouze bleskurychle prohledávat celý iPhone a iPad, včetně aplikací, mailů, kontaktů, dokumentů, kalendářů a připomínek. Umožňuje také, přes další kliknutí, vyhledávat na webu, v App Storu a Mapách. Ale to stále není vše. Spotlight vyhledávání přístupné z kterékoliv plochy iOS umí počítat matematické příklady a dokonce převádět měny a jednotky! Více ZDE.


Režim nízké spotřeby

Tento režim dokáže účinně prodloužit výdrž vašeho iOS zařízení. Při poklesu baterie na 20% vám bude režim automaticky nabídnut k aktivaci. Při aktivaci tohoto režimu je omezeno používání některých funkcí na pozadí a vizuální efekty. Ručně aktivujete režim Nastavení -> Baterie -> Režim nízké spotřeby


Rozumné ceny - kapacity iCloudu

S iOS 9 se Apple rozhodl povýšit kapacity úložiště iCloudu na rozumné hodnoty. K plnému využívání Fotogalerie v iCloudu vám základních 5GB rozhodně nestačí. Už za 27Kč měsíčně můžete mít dostatečných 50GB prostoru v cloudovém úložišti od Applu - v iCloudu. Nastavení -> iCloud -> Úložiště -> Přikoupit úložiště


CarPlay

Nastavení -> Obecné -> CarPlay


Aplikace iCloud Drive

V iOS 9 je novinkou aplikace iCloud Drive, kde můžete spravovat soubory v iCloudu. Zobrazují se zde i iWork soubory v příslušných adresářích. Ikonu aplikace můžete na ploše skrýt přes Nastavení -> iCloud -> iCloud Drive -> Zobrazit na ploše


Nastavení Siri oslovení "Hey Siri"

Siri můžeme používat pouze s cizím jazykem. Pokud aktivujete Nastavení -> Obecné -> Povolit "Hey Siri", budete vyzváni k přeštení několika vět, aby se zařízení naučilo váš hlas.

Funkce "Hey Siri" je neustále aktivní, i mimo nabíječku, pouze s iPhonem 6s.


Asistent Wi-Fi

Aktivní Wi-Fi asistent umožní automaticky používat mobilní data pokud budete na Wi-Fi se slabým signálem. Nastavení -> Mobilní data -> a zcela dole Asistent Wi-Fi

Více v článku Apple upřesnil, jak funguje WiFi Asistent. Váš datový tarif je v bezpečí


Jak změnit přístupový kód na 6ti-místný

Nastavení -> Touch ID a kódový zámek -> Změnit kód zámku


Rychlý návrat do předchozí aplikace

Pokud v iOS 9 například kliknete v aplikaci Mail na odkaz a otevře se Safari, uvidíte na liště zcela vlevo nahoře malé "Zpět do: Mail".


Přidání přílohy v aplikaci Mail

Stačí podrže prst a zvolit "Přidat přílohu". Otevře se vám úložiště iCloud Drive, kde vyberete soubor.


Jak uložit webovou stránku do iBooks v PDF?

Velice jednoduše přes rozšíření. Nově zde naleznete položku Uložit PDF do iBooks.


Jak na přehlednější oznámení v iOS 9

Notifikace, upozornění, nebo oznámení v iOS 9 si lze nechat seřadit dle vlastních potřeb a konečně funguje seřazení pouze podle času. Doporučuji vypnout Nastavení -> Oznámení -> Seskupení podle aplikací a Řazení nastavit na Poslední.


Jak vytvořit rychle poznámku přímo v aplikaci Mapy nebo Safari

V iOS 9 je možné snadno a rychle vytvořit poznámky přímo v aplikacích Mapy, Safari a dalších aniž byste je opustili. Stačí kliknout na ikonu s rozšířeními a sdílením, a pak na Poznámky.


Jak nastavit klávesnici?

Nelíbí se vám změna velikosti písmen na celé klávesnici reagující na klávesu Shift?

Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění a Klávesnice Zobrazit malá písmena.

Jak elegantně a přesně označit text pouze na klávesnici?

K tomuto triku budete potřebovat mít zobrazenu klávesnici, která obsahuje šipky pro posouvání kurzoru o jedno místo doprava a doleva. Tuto klávesnici naleznete pouze na iPhonu 6s a 6s Plus v poloze na šířku. Pro označení aktivujete Caps-Lock, neboli dvakrát kliknete na Shift, a pak už jen označujete doprava, nebo doleva, šipkami.

Pro formátování textu stačí kliknout na označený text.

iOS 9 kompatibilní zařízení

Jak proměnit klávesnici v trackpad?

Pouze na iPadech, iPhonech 6 Plus a 6s Plus (Na menších iPhonech funguje pouze trik s šipkami popsaný o pár řádků výše) můžete proměnit klávesnici v trackpad a libovolně pohybovat kurzorem. Slouží k tomu jednoduché dvouprsté gesto. Když dvěma prsty kliknete, označíte text (Jako dvouklikem na text). Následným pohybem dvěma prsty po klávesnici označujete dále. Na iPhonech 6s jde tato funkce použít s 3D Touch. Více v článku Označování textu s 3D Touch je opravdu snadné a rychlé (Video)

iOS 9 kompatibilní zařízení

iOS 9 kompatibilní zařízení


iOS 9 Tipy a Triky

Veškeré postupy byly aktualizovány pro použití v iOS 9! Velkou výhodou nastavování v iOS 9 je pole pro vyhledávání, které se vysouvá na úvodní obrazovce Nastavení posunutím displeje směrem dolů. Můžete tak přímo hledat konkrétní nastavení. Vše ale nenaleznete. Například jak vypnout automatická stahování aplikací nenaleznete přes vyhledávání v Nastavení.


Jak na Handoff

Vše naleznete v návodu Handoff - Jak nastavit a používat funkci na iPadu, iPhonu a Macu


Jak nastavit zobrazení kontaktů a aplikací při hledání - na obrazovce SpotLight

iOS 9 zobrazuje návrhy často používaných kontaktů a aplikací na displeji s vyhledáváním (Spotlight). Vypnout a zapnout toto zobrazení můžete v Nastavení -> Obecné - Hledání ve Spotlightu -> Návrhy Siri


Jak na diktování

Jen pro případ přehlédnutí upozorňuji, že tlačítko s ikonou mikrofonu pro diktování se nachází vlevo od mezerníku. Pro funkční diktování musíte mít aktivované Siri Nastavení -> Obecné -> Siri Jako jazyk nastavte Angličtinu.


Jak rychle odpovědět na zprávu

Když vám přijde SMS nebo iMessage zpráva, vysune se z horního okraje displeje notifikace. Když ji hned ještě kousek vytáhnete, můžete na ni okamžitě odpovědět.


Jak odeslat zvukovou zprávu

Ve zprávách stačí podržet tlačítko s mikrofonem, které se nachází vedle textového pole (Neplést s tlačítkem vedle mezerníku na klávesnici) a můžete rovnou začít mluvit. Pro zrušení zprávy posuňte prst doleva, pro odeslání nahoru.

Jak zjistit, které aplikace jsou nejnáročnější na odběr energie

Nastavení -> Baterie Až budete iOS 9 zařízení chvíli používat, uvidíte zde kolik vám která aplikace odebrala procent baterie. Všimněte si poznámek pod názvy aplikací, které používají Aktivitu na pozadí. Aktivita na pozadí lze nastavit pro aplikace individuálně Nastavení -> Obecné -> Aktualizace aplikací na pozadí

Když kliknete na aplikace, zobrazí se podrobnosti o čase stráveném na obrazovce a na pozadí!


Správa emailů přejetím

V náhledu mailu posuňte prst vlevo, nebo vpravo pro další volby. Pro nastavení, jestli chcete maily úplně smazat - Zahodit, nebo archivovat, musíte navštívit Nastavení -> Pošta, kontakty, kalendáře -> Volby přejetí


Jak nastavit upozornění na příchozí email

Další novinkou u emailů je nastavení oznamování odpovědi. Pokud chcete být upozornění na příchozí důležitou odpověď, abyste mohli rychle zareagovat, klikněte na ikonu vlaječky a zvolte Oznámit mi.


Jak nastavit rodinné sdílení

Nová funkce Rodinné sdílení umožňuje v rodině sdílet aplikace, hry, knihy i hudbu (veškeré nákupy) aniž byste za ně museli zbytečně několikrát platit.

Každé zařízení v Rodinné sdílení má odlišné Apple ID, ale může mít nastavenou stejnou kreditní kartu! Zařízení však kreditní kartu nemusí mít vůbec nastavenou. Například: Váš malý syn s vlastním iPadem nemusí mít nastavenu ve svém účtu - Apple ID kreditní kartu a přesto může nakupovat. Vytvoří požadavek na koupení hry, který se vám jako zřizovateli Rodinného sdílení zobrazí ke schválení. Schvalování musíte mít povolené. Vše tak máte, jako rodič, pod kontrolou.

Důležité upozornění! Pokud funkci Rodinné sdílení 3× za sebou aktivujete a deaktivujete, dostanete na rok tzv. BAN.

Nastavení -> iCloud -> Rodina


Jak zobrazit v Safari verzi stránky pro desktopy

Pokud se vám standardně zobrazí mobilní verze nějakého webu a vy byste se chtěli podívat na jeho webovou verzi, klikněte do adresního řádku a posuňte obrazovku směrem dolů. Zvolte Úplná verze stránky


Jak na iCloud Drive na Počítači s Windows

Prostřednictvím aplikace iCloud pro Windows


Jak nainstalovat klávesnici od vývojáře třetí strany

Přehled nejlepších klávesnic naleznete v článku Seznam klávesnic třetích stran pro iOS 8 (Videa)
Návod jak nastavit klávesnici v návodu s názvem Jak nainstalovat klávesnici třetí strany na iPad a iPhone s iOS 8?.


Jak zrychlit iOS 9 zařízení

Pokud máte starší zařízení a chcete ho o něco zrychli, zkuste se zaměřit na následující nastavení popsána v seznamu pod tímto odstavcem. Obecná rada k rychlému chodu iOS zařízení je mít v zařízení dostatek volného prostoru a jednou za čas zařízení restartovat. Vřele doporučuji čas od času celé zařízení zazálohovat, smazat a provést obnovu. Návody naleznete v článku Jak zrychlit iPhone nebo iPad?.

  • Jak zakázat průhledné prvky v iOS 8?
  • Jak zakázat perspektivní paralax efekt tapet
  • Jak omezit pohyb uživatelského rozhraní, paralax efektu tapet, efektů ikon a upozornění
  • Jak zakázat běh aplikací na pozadí
  • Jak zrychlit vyhledávání
  • Jak ručně vypnout - ukončit - zabít aplikace v iOS 9


Jak zakázat běh aplikací na pozadí

Zakázáním běhu aplikací na pozadí prodloužíte výdrž na baterie. Jde o funkci, která dokáže aplikace na pozadí aktualizovat. Když takovou aplikaci opětovně spustíte bude mít aktuální obsah. Rozmyslete si, které aplikace chcete aby běželi na pozadí a u kterých to není zapotřebí. Typicky je dobré nechat volbu aktivní u aplikací, které používáte velmi často a které poskytují nějaký obsah - např. čtečku Feedly.
Nastavení -> Obecné -> Aktualizace aplikací na pozadí


Jak rychle zobrazit všechny obrázky v iMessage od jedné osoby a další iMessage tipy

Návod naleznete ZDE.


Jak na větší a čitelnější text a ikony v iOS 9

Text a celé uživatelské prostředí v iOS 9 lze zviditelnit několika způsoby.

1.) Jak zvětšit vše včetně ikon

Nastavení -> Zobrazení a jas -> Zobrazení

2.) Jak nastavit velikost písma dle libosti

Nastavení -> Zobrazení a jas -> Velikost textu

3.) Jak na tučný text

Pokud vám nevyhovuje tenký font v iOS 9, stačí aktivovat Tučný text. Změna vyžaduje restart zařízení.
Nastavení -> Zobrazení a jas -> Tučný text

4.) Jak nastavit vyšší kontrast

Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Vyšší kontrast Zde naleznete další volby, jak dosáhnou vyššího kontrastu.


Jak ručně vypnout - ukončit - zabít aplikace v iOS 9

Po dvojkliku na tlačítko Home stačí náhledy aplikací vysunout směrem vzhůru. Takto můžete vypnout až 3 aplikace najednou!

Jak vypnout automatické stahování aktualizací, hudby a aplikací v iOS 9

Pokud nechcete aby se vaše stažené a zakoupené aplikace, hry, hudba a knihy automaticky stahovaly do dalších zařízení, deaktivujte je v Nastavení -> App Store a iTunes Store. Na stejném místě nastavíte zda se má pro automatická stahování použít kromě WiFi i mobilní připojení.


Jak nastavit animované a pohyblivé tapety pozadí

Nastavení -> Tapety -> Vyberte novou tapetu
Zde naleznete tapety Dynamické, které jsou decentně animované, a tapety Klasické. Dále můžete vybírat z vašich fotografií.

Jak zakázat průhledné prvky v iOS 9?

Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Vyšší kontrast -> Aktivujte Snížit průhlednost

Zakázáním průhlednosti také zrychlíte chod především starších zařízení a nejspíš i zvýšíte životnost na baterie.


Jak omezit pohyb uživatelského rozhraní, paralax efektu tapet, efektů ikon a upozornění

Mírný pohyb tapety na pozadí a další pohyby jsou sice decentní, ale po čase vás mohou omrzet. Vliv na baterku je diskutabilní. Omezení pohybu od iOS verze 7.0.3 omezuje veškerý pohyb v systému navíc. Například i pohyb ikon.
Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Omezit pohyb


Jak vypnout Ovládací centrum v aplikacích

Občas rušivé Ovládací centrum lze v iOS 9 v aplikacích vypnout.
Nastavení -> Ovládací centrum -> Deaktivujte Přístup v aplikacích
Na stejném místě je i volba pro přístup k Ovládacímu centru ze zamčené obrazovky, což představuje bezpečnostní riziko. Lze přes něj aktivovat mód letadlo bez zadání bezpečnostního kódu. Doporučuji deaktivovat.


Jak nastavit automatické podpisy pro jednotlivé emailové účty

Nastavení -> Pošta, kontakty, kalendáře -> Podpis
Zde můžete zvolit společný podpis pro všechny účty, nebo jednotlivě pro každý zvlášť.


Jak na zobrazení celých jmen ve zprávách

Nastavení -> Pošta, kontakty, kalendáře -> Krátké jméno
Pokud nechcete zobrazovat zkrácená jména kontaktů, deaktivujte Krátké jméno i Preferovat přezdívky


Jak zapnout listování na obou okrajích v iBooks

Nastavení -> iBooks -> Listovat na obou okrajích


Jak vypnout zvuk spouště fotoaparátu a zvuku číselníku při vytáčení čísla

Tyto zvuky nevypnete, na rozdíl od klapání klávesnice (Nastavení -> Zvuk -> Klapání klávesnice), v nastavení. Pro jejich ztišení musíte vypnout zvuky a vyzvánění pomocí postranního mechanického tlačítka.


Jak blokovat kontakty pro Telefon, Zprávy (SMS a iMessage) a FaceTime hovory

Pro Telefon: Nastavení -> Telefon -> Blokované -> Přidat nový kontakt...
Pro SMS a iMessage: Nastavení -> Zprávy -> Blokované -> Přidat nový kontakt...
Pro FaceTime hovory: Nastavení -> FaceTime -> Blokované -> Přidat nový kontakt...

Na stejném místě blokování zrušíte.


Jak zrychlit vyhledávání SpotLight

Vyhledávání SpotLight, které se aktivuje na kterékoliv ploše s ikonami gestem jedním prstem směrem dolů, můžete zrychlit omezením oblastí vyhledávání. Omezení je čistě na vás. Naleznete zde systémové kontakty i všechny aplikace. Bohužel nejsou aplikace nijak tématicky seřazeny.
Nastavení -> Obecné -> Hledání ve Spotlightu

Seznam tipů a triků pro iOS 9 není konečný. Pokud narazíte na užitečný tip, podělte se o něj v komentáři.

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz