yApple.cz

iPhone 6s - Nejen o 4K videu a Live Photos
Aktualizováno: Jak probíhá vyfocení Live Photos (Video)? Také byly opraveny nepřesnosti.

12MPx fotky, 4K videa a Live Photos funkce by pro někoho mohly být tím největším důvodem, proč pořídit iPhone 6s. Drobných novinek je ale kolem fotoaparátu více a rozhodně stojí zato se s nimi seznámit.

Androiďáci se sice chvástají, že oni mají vyšší rozlišení a 4K video už dávno, ale zajímalo by mě, kdo v 4K rozlišení skutečně natáčí. 4K televize teprve nyní začínají být dostupné, ale kdo ji už skutečně má.. Myslím, že Apple přišel s 4K v ten pravý čas. Existují statistiky, které jasně říkají, že lidé nejvíce fotí právě s telefony od Applu.

Natáčení 4K videa a další novinky iPhonů 6s

Následující screenshot z iOS 9 ukazuje, jak moc je natáčení v 4K (3840 × 2160 pixelů) datově náročné oproti dnes již běžnému Full HD. iPhone 6s dokáže natáčet 4K video při 30 fps. Datový tok je dle udávaných hodnot skoro 3× vyšší než záznam Full HD 30 fps videa. Na běžné DVD (4,7GB) se vejde v této 4K kvalitě pouze necelých 13 minut záznamu.

iPhone 6s - Nejen o 4K videu a Live Photos

Apple během iPhone 6s akce řekl, že video bude kvalitní i při pohybu na scéně a manipulaci s iPhonem. Navíc iPhone 6s Plus je prvním iPhonem, který dokáže opticky stabilizovat nejen fotografie, ale i video!

iPhone 6s a 6s Plus poprvé digitálně stabilizují časosběrná videa a Slo-mo videa umí v 1080p@120fps a 720p@240fps.

Poslední novou video vychytávkou je Playback zoom, tedy přehrávání přiblíženého videa.

Jak krásně a stabilizovaně natáčí iPhone 6s Plus ve 4K se můžete podívat ZDE

iPhone 6s vs iPhone 6s Plus - Porovnejte digitální a optickou stabilizaci videa

Live Photos

Live Photos je funkce, kterou Apple během představování iPhonu 6s dokázal mile překvapit. Jde vlastně o krátká, 3 sekundy trvající pohyblivé a ozvučené snímky ve vysoké kvalitě. Live Photos pořídíte pouze s iPhonem 6s. Zaznamenává se 1,5 sekundy před zmáčknutím spouště a 1,5 sekundy po zmáčknutí spouště. Rozlišení pohyblivé "živé fotografie" má 12 MPx a přehrajete ji na celé škále zařízení od Applu. Konkrétně na všech zařízeních s iOS 9, watchOS 2 a OS X El Capitan. Pořídíte ji však pouze na iPhonech 6s.

Co Live Photos vlastně jsou?

Formát Live Photos se tváří jako JPG obrázek, ale ve skutečnosti jde o složeninu 12 MPx obrázku a krátkého MOV videa. Video má 45 snímků a přehráváno je rychlostí 15 fps. Výsledný čas pohyblivého obrázku je tedy 3 sekundy. Live Photos při prohlížení uvidíte jako kvalitní fotografii, kterou budete moci rozpohybovat. Dobrou zprávou je, že velikost Live Photos je pouze 2× objemnější než klasická fotografie.

iPhone 6s - Nejen o 4K videu a Live Photos

iPhone 6s - Nejen o 4K videu a Live Photos

Jak vyfotit Live Photos

V aplikaci nejprve aktivujete (uprosřed na horní liště) režim Live Photos, který začne okamžitě ukládat do mezipaměti. Když totiž v tomto režimu zmáčknete spoušť, uložíse do š-sekundové sekvence Live Photos 1,5 sekundy před zmáčknutím spouště a po.

Live Photos mohou být nastaveny jako pozadí Apple Watch s watchOS 2. Pokaždé když zvednete ruku uvidíte vámi pořízenou animaci. Live Photos lze také nastavit jako animovanou tapetu zamčeného iPhonu!

Podporu Live Photos také později nalezneme v dalších aplikacích protože Apple vydal pro vývojáře API.

Jak fotit Live Photos?

Dobrou radou je fotit atmosféru místa, nebo okamžiku. Nikoliv zběsilou akci. 15 fps není dostatečná snímková frekvence pro více rozpohybované záběry, natož abyste hýbali s kamerou - iPhonem 6s. Daleko efektnější výsledky pořídíte se statickou kamerou a scénou s minimálním pohybem. Snažte se držet iPhone 6s ještě chvilí v klidu po zmáčknutí spouště.

U Live Photos zatím nelze odstranit zvuk, ale tato možnost se očekává s nějakou příští aktualizací.

Sdílení Live Photos?

Když se rozhodnete odeslat Live Photos emailem, odešle se pouze samostatná fotografie ve formátu JPG.

Když nahrajete Live Photos do Macu se starším OS X než je El Capitan, rozdělí se Live Photos na obrázek a video zvlášť.

Očekává se, že Live Photos budou sdílena přes iMessage na kompatibilní zařízení iOS 9 zařízení.

Zdroj: www.macrumors.com

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz