yApple.cz

Jak správně nabíjet iPad, iPhone a iPod touch
Apple přímo na svých stránkách vysvětluje, jak je to s nabíjením baterií jeho produktů a radí, jak správně nabíjet a na co si dát pozor. Dále si povíme o některých přežitých postupech při nabíjení současných baterií. Apple produkty od MacBooku Pro a MacBooku Air, přes produkty s operačním systémem iOS - iPad, iPhone, iPod touch, až po zbytek přenosných zařízení, používají moderní baterie na lithiové bázi.

Technologie Lithium-iontové polymerové baterie

Apple ve svých přenosných zařízením používá Lithium-iontové polymerové baterie, které se neustále vylepšují a vyvíjejí. Jsou to vyspělé baterie, které jsou svými vlastnostmi k uživateli přívětivé a na nabíjení nenáročné.

Počet nabíjecích cyklů

Lithium-iontové polymerové baterie mají vysokou hustotu energie a zároveň relativně nízkou hmotnost. Počet nabíjecích cyklů je cca 1000. Po dosažení 1000. nabíjecího cyklu má však baterie stále minimálně 80% své původní kapacity. Jedním nabíjecím cyklem se rozumí nabití 100% kapacity baterie! Pokud tedy nabijete iPhone přes den 4× po 25%, je to stále počítáno jako jeden jediný cyklus.

Jak správně nabíjet iPad, iPhone a iPod touch

A teď to prakticky nejdůležitější. Lithium-iontové polymerové baterie, obsažené ve všech MacBookách, iPadech a iPhonech, můžete nabíjet bez nutnosti úplného vybití. Bateriím to nijak neškodí, ono jim to naopak prospívá! Není nutné dodržovat plný nabíjecí a vybíjecí cyklus! Proto jsou Li-Pol baterie na nabíjení nenáročné.

Jak probíhá nabíjení

Nabíjení Li-Pol baterií probíhá dvoufázově. V první fázi se nabíjí velice rychle až do hodnoty 80% kapacity baterie*. V druhé fázi, od 80% do 100% je už nabíjení o poznání pomalejší.

*Pozn.: Kapacita baterie s jejím používáním neustále pozvolna klesá. Než by však klesla na neúnosnou úroveň, doslouží dříve pravděpodobně celé zařízení.

Jak správně nabíjet iPad, iPhone a iPod touch

Když baterie dosáhne plného nabití, spustí se tzv. udržovací cyklus. Zařízení je dále napájeno z adaptéru a šetří se baterie. V této fázi se ale baterie stále velice pomalinku víceméně sama vybíjí, což zařízení od Applu monitorují. Když baterie dosáhne kapacita baterie kritické hodnoty, adaptér baterii dobije do plného nabití.

Resumé

Vaše zařízení s Li-Pol bateriemi můžete tedy nabíjet kdykoliv a jakkoliv dlouho. Nijak ji tím nepoškozujete. Když dáte zařízení do nabíječky například na celou noc, je to ideální stav.

Na článek tématicky navazuje další článek Jak se nejlépe starat o baterie nejen v iOS zařízeních.

Mohlo by vás zajímat:
Apple vysvětluje jak je to s ukazatelem stavu nabíjení
Nový iPad i ostatní zařízení nezobrazují přesně stav baterie
12W USB napájecí adaptér od Applu nabíjí rychleji
Phil Schiller o NFC, bezdrátovém nabíjení a novém Lightning dock konektoru
Nový patent Applu - Bezdrátové nabíjení
Biolite CampStove - Vařič se kterým si nabijete iPhone (Video)
Apple si patentoval nabíjení integrované v klipu iPodu Nano

Zdroj: www.apple.com

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz