yApple.cz

Super Mario Run (Recenze)
Italský instalatér Mario nám konečně doběhl na jablečná zařízení. Byla to opravdu dlouhá trať. Začal představením na Keynote, pokračoval velkou reklamní masáží a 15. prosince konečně doběhl k nám všem. Jedná se o prvního Maria, který vyšel mimo konzole od Nintenda.

Hratelnost jedním prstem je opravdu zajímá volba. I když na obrazovku jenom ťukáte jedním prstem, nudit se opravdu nebude. Mario je akční hra, která vyžaduje postřeh, dovednost a hlavně trpělivost. Hratelnost je skvělá a hlavně chytlavá. Někdy je ovládání opravdu k naštvání, ale nakonec vždy rozhodně vaše dovednost. Ovládání v Rayman Adventures mi ale sedlo daleko více. Hlavně proto, že si mohu vybrat kterým směrem hrdina poběží.

Maria jsem zkoušel na iPadu mini 2 a iPhonu 6S. Velikost iPadu mini je na hraní jedním prstem ideální a na obrazovce máte dostatečný přehled. Sem tam se hra lehce posekává, když se toho dělo na obrazovce příliš. Naopak na iPhone 6S Mario běží úplně čistě a bez problémů. Bohužel mi hra na iPhone přišla titěrná. Další problém byl pří držení a hraní jednou rukou. Po chvilce hraní jsem už pociťoval škubaní v palci.

Grafika a celkový design dokonale vystihuje Maria. Všechno vypadá jako na Nintendo konzolích. Grafika je kreslená a má své kouzlo. Veškeré nabídky ve hře jsou v typickém Nintendo kabátku, což jistě ocení všichni fanoušci. Z hlediska běžného uživatele je ale Nintendo design nevhodný pro mobily a hlavně pomalý. Na omezených kapesních konzolích splňuje svůj účel na výbornou, ale na našich jablíčkách jsme zvyklí na svižnější běh aplikací.

Prostředí je v každém světě jiné. Bohužel ale moc originální nejsou a přišli mi spíše nudná. Hlavně mapy ve vzduchu kde je jenom modrá obloha a mráčky mě štvaly. Takový Rayman Fiesta Run nám přinesl daleko originálnější a zábavnější prostředí. A hlavně i hudbu! Zatím co v Raymanovy hraje pěkná country hudba, která vás naladí k běhu a rádi si ji poslechnete i mimo hru, hudba u Maria člověku spíš leze na nervy a ve volném čase si ji určitě nepustí. Jde ale o typickou Mariovskou hudbu.

Postavičky můžeme měnit. Celkem máme k dispozici 6 postaviček. Liší se hlavně vzhledem, ale některé mají i jiné vlastnosti. Například Luigi vyskočí výš a princezna může plachtit.

Super Mario Run (Recenze)

Multiplayer

Multiplayer je dostupný ve hře ve velmi podivné podobě. Vybere si soupeře z několika doporučených a musíte trasu doběhnout lépe než on. Nehrajete živě 1vs1, ale běžíte pouze proti stínu hráče, který kolo už doběhl. Ten který vyhraje dostane fanoušky toho druhého. Čím víc máte fanoušků, tím víc máte obyvatel ve vašem městečku. Čím víc máte obyvatel, tím větší máte level. Level k ničemu dobrý není. Přístup do multiplayeru stojí jednu permanentku. Permanentku získáváte průběžným hraním. Multiplayer je pro mě silným zklamáním. Myslím, že Nintendo mohlo udělat standartní multiplayer a klidně mohli udělat i závody. Třeba až pro 4 hráče. Promarněná šance.

Goldů ve hře získáte v průběhu hraní hromadu. Problém ale je, že jsou k ničemu. Můžete si za ně zvelebovat svojí Mario vesničku, která je ale bohužel taky k ničemu. Čistě vzhledový účel.

Pročítal jsem si recenze na App Store a hodně lidí hře vyčítá, že není free 2 play. Podle mého názoru je moc dobře, že je Mario placený a je možné jednou platbou otevřít celou hru.

Stojí Super Mario Run za 10€?

Když v free 2 play hře utratíte 10€ dostane za to opravdu málo a rozhodně se nedá říct, že by jste se posunuli někam daleko. Například Clash of Clans nebo Clash Royale. Koupíte si 1200 gemu a urychlí vám to postup hrou, ale žádný zázrak. Naopak v Super Mario Run za 10€ dostaneme celou hru a úplně se vším všudy.

Otázka ale zní: Stojí Super Mario Run za 10€? Obyčejná hopsačka s ovládáním pro jeden prst? Nintendo hry vždycky byly jedny z těch dražších a Mario je slavná značka. Proto vám ukážu další porovnání:

Rayman Adventures – free 2 play - krásná hra, chytlavá prostředí a hudba. Hlavně skvěle udělané ovládání.

Rayman Fiesta Run – 2,99€ - Podle mě daleko lepší hra než Mario. Hlavně díky líbivé hudbě, originálnímu prostředí a celkové délce hry.

XCOM: Enemy Within – 10€ - jedna z nejlepších tahových strategii. Hra převedena z PC. Obsahuje základní hru Enemy Unknown a obrovský datadisk Enemy Within. Hra má příběh a skvělou hratelnost.

Implosion - Never Lose Hope - 10€ - Hra má konzolovou grafiku, příběh a skvělou hratelnost. Navíc se nedávno rozdávala zdarma.

Deset euro za Super Mario Run je opravdu hodně v porovnání s tady těmi kousky. Chcete mít za peníze hopsačku bez pořádného příběhu s ovládáním jedním prstem, kterou dohrajete za 2-3 hodiny? Tak tady je. Mario je skvělá hra s velkým důrazem na vaší dovednost, ale cena je silně přestřelená. Každopádně fanoušek za ni rád zaplatí a bude rád, že není hra free 2 play.

Hodnocení

★★★★★

Recenzi napsal: Vojtěch Kosinka


Super Mario RunSuper Mario Run (324×) zdarma
Přidáno: 22:46 Velikost: 205 MB Developer: Nintendo Co., Ltd. Verze: 1.0
univerzálníInApp

Obrázky: 12345 YouTube

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz