yApple.cz

Termostat NETATMO - Geniální ovládání topení na dálku (recenze)
Jelikož často cestuji mimo domov, přemýšlel jsem, jak by se dalo vyřešit topení na dálku. Klasický termostat umožňuje nastavit režimy formou standardního časovače, kdy si dáte např. v pondělí, středu a pátek zapnout/vypnout topení v určitý čas, no a úterý + čtvrtek a víkend máte v jiném režimu. Výhoda tohoto řešení je v nízké ceně termostatu, nevýhoda hlavně to, že pokud nedorazíte ve zvolený čas, nebo se nestihnete vrátit vůbec (například zrušený let), budou vám doma radiátory zvesela sálat o sto šest.

Pamatuji si situaci, kdy byl termostat nastaven na režim “vločka” (5 stupňů), byl leden a já odjížděl na 14 dní, zapomněl jsem zavřít okno. Po návratu bylo doma 8 stupňů, všechny kytky pomrzly, aspoň že rozvody a radiátory naštěstí nepopraskaly. V tu chvíli jsem začal hledat řešení ovládání topení na dálku.

Skutečně (ne)funční řešení

Pátral jsem na internetu a našel možnost pořídit si GSM relé do zásuvky. Cena nevycházela špatně, něco kolem 2.500 Kč. Zařízení funguje tak, že do něj vložíte SIM kartu, zapojíte do zásuvky (odkud čerpá energii pro nonstop provoz) a má prostor pro klasickou síťovou vidlici, případně pro “banánky” spínacího relé. Nevýhod bylo dost - v obýváku by vedl od relé kabel ke krabičce s termostatem, obojí od sebe asi metr.

Pro oko lahoda, tedy vhodné tak max. pro umístění v kotelně. Ovládání by bylo pomocí SMS příkazů či prozvonění, navíc náklady na SIM kartu.
Toto řešení jsem se rozhodl nevyužít vzhledem k dispozici svého bytu.

Další model, který jsem objevil, bylo také GSM relé, ovšem do DIN lišty (umístění mezi jističe) - to už zní lépe, nikde nic nepřekáží, tedy až na to, že pojistková skříň je v předsíni za dveřmi a jelikož je kovová, bránila by přístupu GSM signálu, takže by bylo třeba vyvést ven anténu. Takže taky “designovka”. Navíc tu jsou stále ty příkazy formou SMS, nebo prozvonění a náklady na SIM kartu. No, není to špatný, ale zkusím googlit dál…

Termostat NETATMO - Geniální ovládání topení na dálku (recenze)

Netatmo!

Docela náhodou se mi podařilo narazit na řešení od francouzské firmy Netatmo, což je termostat řízený pomocí WiFi. Už od pohledu velice lákavý design hodný moderní domácnosti. Rozhodl jsem se ho prozkoumat blíže. Na webu výrobce je vše hezky popsáno (v angličtině), mají tam i několik odkazů na videa, kde se můžete podívat na promo prezentaci, nebo rovnou dva typy instalace.
To je ono, dva typy instalace (dvě relé), které zajišťují několik možností jak Netatmo napojit na kotel a jak ho spínat. Jedno relé je umístěno ve WiFi modulu a druhé v ovládacím panelu s displejem. Vždy je třeba použít obě části - WiFi modul a ovládací panel. Díky tomu je systém hezky variabilní a dá se přizpůsobit podmínkám doma.

Super nápad.

První varianta počítá s tím, že máte spínací relé ve WiFi modulu napojené přímo na kotel (umístění v kotelně) a zapojené do zásuvky, v obytné části domu pak máte volně položený ovládací panel s displejem (ta je na baterie), pro zobrazení hodnot a ovládání teploty. Umístit ho můžete i kamkoli na zeď.

Druhá varianta je určena pro ty, kteří mají kabely od kotle vyvedené přímo do bytu (převážně bytové domy se společnou kotelnou). Místo svého stávajícího termostatu přimontujete na zeď ovládací modul s displejem a WiFi modul zapojíte kamkoli v bytě do zásuvky (limitováni jste pouze dosahem WiFi modul-ovladač a WiFi modul-dosah WiFi). Toto řešení má drobnou nevýhodu v tom, že ovladač musí být pevně na zdi, nelze ho umístit volně do interiéru, jako v prvním případě, což ale není vina výrobce. Byl-li váš starý termostat příliš rozměrný, můžete využít bílý rámeček pro zakrytí vad na zdi, ten pak vypadá jako lem kolem ovladače. V balení najdete i baterie a hmoždiny, nic dalšího nepotřebujete. Je vidět, že výrobce myslel na všechno. :-)

Ovládací panel

Je plochá kostka z průhledného matného plastu a bílým podkladem, funguje jako zobrazovač teploty v místnosti a teploty nastavené na kotli. Samozřejmě můžete teplotu přidávat a ubírat dle libosti. Krabička je to skutečně nádherná, výrobce vsadil na známého francouzského designéra Phillipe Starcka, získáte tak do svého bytu i něco nadčasového. Také můžete měnit tón barvy kostky pomocí pěti barevných rámečků, které lze snadno vyměnit, je tak hravě přizpůsobitelná do jakéhokoli interiéru.

Prostě pecka.

Termostat NETATMO - Geniální ovládání topení na dálku (recenze)

Zprovoznění

Doporučuji provést podle videonávodu na stránkách výrobce, nebo podle přiloženého návodu.
Funguje na několik druhů kotlů (plyn, olej, elektrický kotel, bojler, dřevo…), důležité je, co váš kotel umožňuje. Jednoduše řečeno - pokud jde elektronicky spínat (ON/OFF) pomocí relé, není důvod, aby vám to nešlapalo. Na webu výrobce je test, který by vám měl dokázat detekovat použitelnost řešení. V telefonu/tabletu či přes web nastavíte potřebné parametry o vašem kotli a bytě, které jsou důležité pro správnou funkci.

Jak funguje ovládání mimo domov?

Jednoduše pomocí aplikace, kterou si stáhnete do svých zařízení. Běží na Apple iOS (iPhone, iPad), Androidech i Windows Phone. Na displeji se vám zobrazí model vašeho ovládacího modulu, teplotu můžete libovolně nastavit pouhým stisknutím nahoře či dole. V aplikacích máte i dva módy - pokud jste pryč “Away”, který udržuje stálou minimální teplotu a “Frost-Guard” pro 5 stupňů, což je klasický pohotovostní režim, aby vám nezamrzla voda v rozvodech. Samozřejmostí jsou i klasické časovače “zapni/vypni ve vámi definovaný čas”. Pokud telefon otočíte na šířku, zobrazí se vám historie vytápění a teploty u vás doma.

Netatmo aplikace pro Apple nemá sice modul pro Apple Watch, ale díky tomu, že se jedná o otevřený protokol, můžou ostatní výrobci aplikaci vyvinout. Zde bych doporučil aplikaci Watchatmo, přes kterou z hodinek zjistíte aktuální teplotu v bytě a můžete ji i ovládat.

K ovládání můžete použít i webovou stránku výrobce, kde po přihlášení můžete jednoduše změnit nejen teplotu, kterou požadujete, ale také pohodlně nakonfigurovat časovače, změnit nastavení pro “Away” či “Frost-Guard” a nastavení termostatu.

Termostat NETATMO - Geniální ovládání topení na dálku (recenze)

Statistiky

Dokonce si můžete zobrazit i statistiky, které vám výrobce vypočítává z historie vašeho termostatu. Po zapojení sbírá data a za čas vám nabídne možnost využití algoritmu, takže pomocí sesbíraných údajů vypočítá, za jak dlouho se vytopí byt na požadovanou teplotu. Funguje tedy trochu odlišně než klasický termostat. Na běžném termostatu nastavíte, aby v 6.00 zatopil a hřál dokud nedosáhne požadovanou teplotu (např. 20 stupňů). Netatmo termostat však začne topit dříve a v 6.00 hod., kdy vstáváte, už máte vytopeno na 20 stupňů. No není to perfektní? :-)

Jednou za měsíc vám výrobce pošle do emailu statistiku, kolik jste uspořili na topení.

Věc, která by mohla někomu vadit je, že se vše ukládá na servery Netatmo, takže mají k dispozici údaje o historii vašeho vytápění, prakticky vědí, kdy jste doma a kdy ne. Mně osobně to nevadí, kompenzuje to výhoda, že vše funguje prvotřídně a údaje máte k dispozici kdykoli a kdekoli.

Termostat NETATMO - Geniální ovládání topení na dálku (recenze)

Apple HomeKit

A něco pro nás Apple fandy - ano, Netatmo termostat v nejnovější verzi spolupracuje s HomeKitem od Applu (více o Apple HomeKit v tomto článku). Pokud už toto řešení nějaký ten pátek máte, je možné, že ho na HomeKit nepřipojíte, což poznáte podle toho, že WiFi relé po připojení HomeKitu bliká bíle (původní řešení blikalo modře).

Po zprovoznění termostatu stisknete na displeji vašeho iOS zařízení v aplikaci Netatmo ikonu HomeKitu (vlevo dole) a přes oskenování HomeKit čísla na displeji ovladače vše spárujete. Ovládání pak funguje pomocí Siri na iPhonu, iPadu i Apple Watch. Můžete zjistit teplotu v místnosti, teplotu na termostatu a také nastavit konkrétní teplotu, případně navýšit teplotu např. o tři stupně. Jelikož Siri neumí česky, tak bohužel vše pouze v Angličtině, nicméně funguje skvěle.

A co radiátory?

Nemáte-li napojení na kotel, nabízí Netatmo WiFi otočné hlavice na radiátory Netatmo Smart Radiator Valves, takže si pohodlně zatopíte taky a to ještě v libovolné místnosti oproti ovládání pouze termostatem. Obě řešení je možné kombinovat, na druhou stranu si ale uživatelé stěžují, že hlavice nedokáže po otevření ventilu předat signál kotli, aby se spustil. Lze je tedy využít pro regulaci radiátoru (ideální do panelákových bytů, kde je ústřední vytápění), případně musíte nejprve sami zapnout kotel (ručně, jiným termostatem, nebo termostatem Netatmo). Bylo by fajn, kdyby to společnost softwarově vyřešila v jednom z dalších updatů.

One More Thing

Pokud používáte od firmy Netatmo meteorologickou stanici Netatmo Weather Station, čerpá termostat aktuální venkovní teplotu z čidla umístěného mimo váš dům, dokáže tak lépe vyhodnocovat statistiky pro své výpočty (bez metea využívá aktuální venkovní teplotu zjištěnou z dostupných meteorologických serverů).

Po čase používání můžu řešení netatmo jedině doporučit, nejen že je plně funkční, praktické a neskutečně pohodlné, ale i dobře vypadá. Troufám si říci, že je to skvěle investovaných 5.000 Kč do domácnosti, což uvidíte i na vašich statistikách úspory tepla (samozřejmě pokud netopíte, tak asi ne). Nakonec jsem chtěl napsat, že jednu nevýhodu Netatmo určitě má - mimo domov si musíte právě vy vzpomenout, že si doma chcete zatopit, což za vás zatím nikdo neudělá, nicméně mě v tu chvíli napadlo, jestli existuje napojení na podmínkovou aplikaci IFTTT - existuje - můžete si nastavit, že vám přepne na programovou teplotu, když se blížíte k domovu. :-)

Recenzi napsal a fotografie nafotil: Miloš Stradiot

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz